Wakacje

Fuerteventura przewodnik

Archipelag Wysp Kanaryjskich słynie z łagodnego, ale tropikalnego klimatu i pięknych malowniczych widoków. Jedną z wyjątkowych wysp jest Fuerteventura, ponieważ ma najdłuższą linią brzegową, a dzięki temu ma również najdłuższe i najładniejsze plaże z wszystkich wysp archipelagu. Decydując się na podróż w tym kierunku, warto zastanowić się w którym z miast Fuerteventury się zakwaterować. Do najpopularniejszych należą Antigua, Betancuria, La Oliva, Pájara, Puerto del Rosario, Tuineje. Antigua słynie głównie z pięknego młyna Molino de Antigua znajdującego się w północnej części miasta oraz otaczającego go pięknego tropikalnego ogrodu. W centrum miasta znajduje się kościelny plac, a w nim kościół Iglesia Nuestra Senora de Antigua. W kościele warto zobaczyć główny ołtarz, który jest bogato zdobiony i przedstawia Marię Pannę. Prawdopodobnie ołtarz ten został wykonany w początkach XVII wieku. Znajdując się zatem w miasteczku Antiqua oprócz pięknej roślinności i plaż, warto także zajrzeć do urokliwego kościółka z pięknym ołtarzem.

Wyspy Kanaryjskie – Fuerteventura

Wyspy Kanaryjskie to miejsce wymarzone na idealny urlop. Jednakże skąd mamy wiedzieć, którą z wysp wybrać, a jeśli wybraliśmy już wyspę to do jakiej miejscowości się udać? Należy nadmienić, że każda wyspa jest wyjątkowa i ma swój niepowtarzalny klimat i atrakcje. Jedną z największych wysp jest Fuerteventura, o gorącym aczkolwiek łagodnym klimacie z wieloma naturalnymi pięknymi plażami. Miasto w którym warto się zatrzymać to m.in. La Olivia. Miasto to jest stolicą jednej z sześciu gmin na wyspie, nie należy więc do małych wiosek. Miasteczko to położone jest nieopodal pięknej i rozległej plaży ze złotym piaskiem. Jedną z lokalnych atrakcji jest kościół Iglesia Nuestra Senora de Candelaria. Mimo, iż La Olivia jest średniej wielkości miasteczkiem wielkość kościoła budzi zdziwienie, a jednocześnie wskazuje na znaczenie tego miasta w poprzednich wiekach. Poza tymi atrakcjami miasto urzeka piękną wyspiarską architekturą budowli, która jest charakterystyczna dla tego zakątka świata. Warto zatem wybrać się na tę część wyspy, ponieważ mamy zagwarantowane wspaniałe widoki i zabytki.

Piękne miasto Betancuria na Fuerteventura

Niepowtarzalność archipelagu Wysp Kanaryjskich polega na ich bliskim położeniu przy zachodnim wybrzeżu Afryki oraz dominujący tropikalny aczkolwiek łagodny klimat. Na najbardziej wysuniętej na wschód wyspie czasami nawet wiatr zgromadzi trochę piasku z czarnego lądu. Fuerteventura, bo tej wyspie mowa stanowi jedną z wysp posiadających piękne i długie plaże. Oprócz tego warto odwiedzić także miasteczko Betancuria, które uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miasteczek na wyspie. Miasto zostało założone w 1405 roku przez Jean’a de Béthencourt, miasteczko zatem ma długą historię. Ciekawostkę stanowi fakt, że miasto zostało napadnięte przez piratów, jednakże spowolniło to wydarzenie znacznie rozwój miasta, a główna świątynia Iglesia de Santa Maria została zniszczona. Oczywiście mimo tego świątynia została odrestaurowana i dziś kusi turystów pięknym złotym ołtarzem. Betancuria zawdzięcza także swój klimat dzięki białym domom mieszkańców otoczonymi palmami i małymi ogrodami. Bez wątpienia miasto to powinno znaleźć się na liście każdego, kto odwiedzą Fuerteventurę.

Plaże na fuerteventura

Niejednokrotnie możemy usłyszeć lub przeczytać o przepięknych plażach Fuerteventury. Wynika to głównie z tego, że wyspa ta posiada najdłuższą linię brzegową. Stąd też Fuerteventura ma wiele naturalnych i szerokich plaż. Do najsłynniejszych i zarazem najciekawszych zaliczyć należy rozciągającą na 21 km plażę Playa de Sotavento de Jandia. Plaża, u której boku znajduje się stara hiszpańska latarnia. Widok, na którego punkcie można dosłownie zwariować. Ciekawostkę stanowi fakt, że plaża ta zmienia swój kształt w zależności od pory dnia. Jest to niesamowite zjawisko, które nie wolno przegapić. Przy plaży tej także, odbywają się co roku międzynarodowe zawody zaliczane do pucharu świata windsurfingu. Stanowi to nie małą atrakcję wyspy, na którą przyjeżdża wiele turystów. Z pewnością należy uznać, że plaże Fuerteventury należą do najbardziej ciekawych i charakterystycznych, na których można poczuć się jak w bajce. Szczególnie jednak polecam tą najsłynniejszą, wręcz niebiańską plażę Playa de Sotavento de Jandia, która zapewnia widoki zapierające dech w piersiach.

Boskie plaże Fuerteventury

Archipelag Wysp Kanaryjskich słynie ze swego niebiańskiego klimatu. Przepiękne plaże, egzotyczna roślinność i smaczna wyspiarska kuchnia. Fuerteventura, czyli wyspa, która znajduje się najbliżej kontynentu afrykańskiego słynie natomiast z klimatu podobnego właśnie do Afryki. Wśród gorącego piasku możemy jednak znaleźć przepiękne plaże i laguny. Natura obdarzyła tą wyspę cudownymi i wręcz sielankowymi piaszczystymi plażami ze złotymi wydmami oraz kamiennymi plażami, idealnymi do romantycznych spacerów o zachodzie słońca. Baranjo de Canarias to plaża, w której można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Na horyzoncie wyłącznie natura i piękna roślinność, bez hoteli, pensjonatów i tysięcy turystów. Jest to miejsce, w którym można naładować się energią pochodzącą wprost od natury. Błękit oceanu w kontraście ze złocistym piaskiem daje niesamowitą głębię. Temperatura wody natomiast pozwala na długie i relaksujące kąpiele. Z czystym sumieniem trzeba przyznać, iż Wyspy Kanaryjskie, a wśród nich Fuerteventura stanowi dobry kierunek na rodzinne wakacje.

Białe piaski Ei JableBiałe piaski Ei Jable

El Jable jest to piękny pustynny region rozciągający się na wyspie Fuerteventura, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich. El Jable to dokładnie pustynny teren z wieloma mniejszymi i większymi uformowanymi naturalnie wydmami. Charakterystyczne dla tego miejsca są dwie rzeczy. Po pierwsze puszysty, delikatny biały piasek. Drugą ciekawostką jest to, iż wydmy te ze względu na ciągłe wiatry wiejących z różnych stron są w ciągłym ruchu. Wydmy El Jable oraz przylegające do nich plaża Playa de Corralejo objęte są ochroną parku narodowego. Dzięki temu widoki nie są zakłócone hotelami i barami. Tym bardziej więc jest to miejsce do którego koniecznie trzeba się wybrać, będąc na Fuerteventura. Trudności w zwiedzaniu tęgo pięknego zabytku natury jest brak ścieżek turystycznych, a ze względu na dużą ruchliwość wydm należy uważać na miękki piasek, w który można się zapaść. Mimo tego kolor piasku, podmuch morskiej bryzy oraz turkusowy kolor oceanu sprawiają, że miejsce to pozostanie w naszej pamięci na długo.

ciekawe miejsca na wyspach kanaryjskich

Leżące nieopodal zachodniego brzegu Afryki Wyspy Kanaryjskie należą do Europy, a ściślej stanowią one obecnie jednostkę terytorialną Hiszpanii. Jednak nie zawsze tak było, szczególnie ze względu na bliskie położenie kontynentu afrykańskiego. Oczywiście pierwszymi mieszkańcami wyspy byli północni Afrykanie, mieszkali oni w licznych jaskiniach. Natomiast w czasach antyku wyspa nosiła nazwę Planaria, co wiązało się z charakterystycznym ukształtowaniem wyspy. Fuerteventura stanowiła także cel zainteresowania różnych kultur, bowiem już rzymski pisarz Pliniusz Starszy wspominał o wyspie w swoich dziełach. Portugalczycy i Hiszpanie pojawili się na wyspie dopiero w XIV i XV. Powolna kolonizacja miała wpływ na rozwój produkcji i handlu niektórych produktów, m.in. trzciny cukrowej, bananów i pomidorów. Wyspa ta także została odwiedzona przez Krzysztofa Kolumba przed swoją słynną podróżą dookoła świata. Dzięki wielokulturowości możemy się dziś na wyspie cieszyć pysznymi daniami wyspiarskimi, szczególnie zaś różnymi interesującymi zabytkami.

Wyspy Kanaryjskie – ciekawe miejsca

Planując podróż na archipelag Wysp Kanaryjskich warto wcześniej przygotować sobie listę miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć. Jest ich bardzo wiele, a dokładne zaplanowanie wczasów pozwoli nam maksymalnie poznać piękne plaże i laguny Fuerteventury, Teneryfy czy Gran Canaria. Tym bardziej iż infrastruktura na wyspach pozwala na swobodne poruszanie się samochodem. Przykładem jest Fuerteventura, w której dwa końca wyspy można przejechać w cztery godziny. Szczególnie godna uwagi jest wyspa Fuerteventura, która ma najdłuższą linię brzegową, a tym samym najwięcej naturalnych pięknych, a wręcz niebiańskich plaż. Teneryfa natomiast sławi się stożkami wulkanicznymi oraz ciągle aktywnym majestatycznym wulkanem. Gran Canaria natomiast kusi pięknymi miastami oferującymi wszelkie rozrywki, a także wiele atrakcji przyrodniczych m.in. wąwozy, rezerwaty przyrody, posągi Guaczanów. Wszystkie te atrakcje są w zasięgu ręki, dla osoby, która znajduje się na Wyspach Kanaryjskich, tym bardziej będąc tam należy zwiedzić przynajmniej te najważniejsze i najbardziej malownicze atrakcje.

Wybierając się na archipelag Wysp Kanaryjskich można liczyć na wiele aktywnych i ciekawych atrakcji. Wyspa położona najbliżej zachodniego brzegu Afryki – Fuerteventura jedna z Wysp Kanaryjskich oprócz pięknych plaż, zabytków w kościołach i wulkanicznych szczątków ma ponadto wiele do zaoferowania. Dla lubiących aktywne spędzanie czasu Fuerteventura jest miejscem doskonałym. Alternatyw jest wiele, można bowiem wypożyczyć skutery wodne i z oceanu podziwiać piękne naturalne plaże. Dochodzi do tego szum morza i prędkość skutera, co dodaje całemu wydarzeniu pikanterii. Inną alternatywą jest urządzane raz do roku uwalnianie żółwi. Jest to niesamowite przeżycie pozwalające zjednoczyć się z naturą. Niesamowitym plusem jest to, że można pomóc żółwiom rozpocząć nowe życie. Wydaje się, że przygoda ta jest niezłym przysmakiem dla ciała i ducha. Dla ciała gdyż można zanurkować w turkusowy ocen, a dla ducha bo chwila uwalniania żółwi jest niewiarygodnie magiczna. Wybierając się na wyspę Fuerteventura to wybór najwspanialszej przygody życia.

Wakacje Fuerteventura – aktywnie czy „na leniucha”

Wybierając się na urlop, szczególnie w ciepłe kraje w zakresie rozrywki zdajemy się zazwyczaj na animatorów hotelowych bądź po prostu sielankowo leniuchujemy na plaży. Kierując się na Wyspy Kanaryjskie, szczególnie zaś na wyspę Fuerteventura możemy liczyć także na wiele innych przygód i atrakcji. W zależności od naszego samopoczucia możemy podziwiać piękne plaże, zamoczyć stopy w turkusowym ocenie bądź troszkę aktywniej spędzić czas. Dla fanów aktywnych rozrywek fajną alternatywą będzie możliwość wypożyczenia skuterów wodnych. Dla ludzi żądnych innych rozwiązań Fuerteventura oferuje wycieczki wspinaczkowe w wąwozach wulkanicznych natomiast dla ludzi uwielbiających sport wyspa oferuje wiele ośrodków atletycznych, bieżni czy świetnie wyposażonych stadionów i siłowni. Co ciekawe Fuerteventura słynie z idealnie umiarkowanego klimatu sprzyjającego wszelkim sportom i treningom. Jeżeli zatem dbasz o zdrowie codziennie aktywnie spędzając czas w domu, trening na wyspie będzie niesamowitym uzupełnieniem w najodpowiedniejszy dla organizmu klimacie.

Archipelag Wysp Kanaryjskich składa się z sześciu wysp głównych oraz siedmiu wysp mniejszych. Do najstarszych i największych należy z pewnością Fuerteventura. Wyspa ta posiada najdłuższą linię brzegową i zachwyca długimi i naturalnymi plażami. Aby jednak poznać prawdziwy, niesamowity klimat wyspy Fuerteventura najlepiej udać się do lokalnych restauracji i barów. Tam można oddać się rozkoszy smaków lokalnych potraw. Kuchnia wyspiarska odzwierciedla położenie geograficzne wyspy oraz jej powstanie, a więc wulkaniczne pochodzenie. Kuchnia wysp jest bardzo wyrazista i kolorowa, dzięki temu można przeżyć smakowitą przygodę. Charakterystyczne dla tej kuchni są także wyjątkowe i lokalne produkty wymieszane z produktami przybyłymi z innych zakątków świata. Lokalne ryby i przyprawy nadają nawet zwykłym ziemniakom niespotykany pyszny smak. Udając się zatem na wyspę, koniecznie trzeba odwiedzić co najmniej kilka lokalnych restauracji, dzięki temu niesamowity klimat Wysp Kanaryjskich możemy poznać od kuchni

Wakacje o których marzyłeś na Fuerteventura

Fuerteventura to przepiękna i malownicza wyspa znajdująca się na Oceanie Atlantyckim, a należąca terytorialnie do Hiszpanii. Jest to jedna z niewielu wysp, która teoretycznie przynależy do Europy, a jednak znajduje się poza granicami tego kontynentu, mianowicie przy północno – zachodnim wybrzeżu Afryki. Wraz z wieloma innymi wyspami Fuerteventura tworzy znany i uwielbiany na całym świecie archipelag Wysp Kanaryjskich. Wyspy Kanaryjskie są to górzyste wyspy pochodzenia wulkanicznego, w których można odnaleźć prawie wszystkie rodzaje skał wulkanicznych. Do najstarszych wysp należą La Gomera, Gran Canaria oraz Fuerteventura. Pejzaże wysp wulkanicznych charakteryzują się wieloma stożkami , kraterami oraz zboczami. Klimat też jest różny, ponieważ zależy od położenia wyspy, dlatego też Fuerteventura jako jedna z wysp wschodnich całego archipelagu posiada bardzo suchy klimat, a opady deszczu w ciągu roku nie przekraczają 250 milimetrów. Świetny klimat oraz wiele innych atrakcji gwarantuje ciekawe wakacje na wyspach marzeń.

Pájara miejscowość marzeń na Fuerteventura

Pájara to miejscowość położona na archipelagu Wysp Kanaryjskich, a konkretniej na najbardziej wysuniętej na wschód wyspie – Fuerteventura. Wyspa Fuerteventura leży najbliżej zachodnio – północnego brzegu Afryki. Miasteczko Pájara leży natomiast w zachodniej części wyspy i ma wiele do zaoferowania. Oprócz lokalnej wyśmienitej kuchni, lokalnych drinków i jedynego na wyspie publicznego basenu otwartego, Pájara urzeka pięknym kościółkiem pochodzącym z 1645 r. Zabytkowy kościół nosi nazwę Iglesia de Virgen de la Regla. Na tle pozostałych świątyń położonych także na innych wyspach, kościół ten wyróżnia się przede wszystkim zachowanymi na ołtarzu azteckimi złotymi figurami, przedstawiającymi węże, konie i inne dzikie zwierzęta. Ponieważ świątynia ta była odbudowana w XVIII w. posiada także wiele elementów barokowych, w tym figurkę patronki kościoła Virgen de la Regla. Kościół ten wyróżnia się zatem na tle innych świątyń na wyspie. Dlatego też będąc na wyspie Fuerteventura nie wolno przegapić takiego wyjątkowego zabytku.

Polecane

Atak komarów wymaga ochrony

euro

Przełożenie terminu wylotu

euro

Podróże seniorów nie takie powszechne

euro

Zostaw komenatrz