Wakacje

Jakie trzeba mieć kompetencje, aby zostać pilotem samolotu?

finanse

Umiejętność radzenia sobie ze stresującymi z sytuacjach, wysoki poziom kompetencji w zakresie komunikacji a także ponadprzeciętna zdolność koncentracji – to tylko kilka cech, którymi musi wyróżniać się osoba która marzy o karierze w zawodzie pilot samolotu. Lista wymaganych kompetencji jest jednak znacznie dłuższa. W tym artykule przybliżamy najważniejsze z nich.

Pilot samolotu – jak zacząć?

Jak można się domyśleć, praca pilota samolotu jest zarezerwowana jedynie dla wąskiej grupy osób. Ogromna odpowiedzialność ciążące na pilotach, sprawia że do prowadzenia tych wielkich maszyn uprawnione są tylko wyjątkowe jednostki. Aby móc wykonywać zawód pilota, konieczne jest uzyskanie odpowiedniej licencji. Takie zezwolenie można zdobyć na kilku polskich uczelniach. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to proces bardzo żmudny i kosztowny. Wymaga nie tylko ogromnego zaangażowania czasowego, ale również finansowego – średni koszt otrzymania licencji ATPL, umożliwiający prowadzenie samolot pasażerski wynosi nawet kilkaset tysięcy złotych.

Jakie kompetencje powinien mieć dobry pilot?

Zanim zdecydujemy o wydaniu tak dużych środków finansowych na zdobycie nowych uprawnień, warto zorientować się, czy zawód pilota jest w ogóle dla nas. W tej mocno specyficznej pracy odnajdą się tylko osoby z określonymi cechami charakteru.

Oto najważniejsze z nich:

  • Koncentracja – pilot prowadzący samolot powinien być nieustannie skupiony na kontrolowanie maszyny. Nie jest to proste zadanie, ponieważ wiele lotów potrafi trwać nawet kilkanaście godzin. Między innymi dlatego, osoby o niskiej zdolności koncentracji mogą mieć trudności z ukończeniem kurs na pilota.

  • Opanowanie – ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w sytuacjach zagrożenia krok wówczas od decyzji podejmowanych przez pilota zależy życie całej załogi.

  • Odpowiedzialność – każdy nawet najmniej brawurowy ruch powietrza może skończyć się tragicznie ogromna rolę w pracy pilota odkrywa więc jego odpowiedzialność.

  • Umiejętność radzenia sobie ze stresem – w powietrzu nie brakuje stresujących sytuacji kropka czasami jest załamanie pogody, innym razem drobna oni samochodu. W takich okolicznościach pilot musi szybko poradzić sobie ze stresem i podjąć najlepszą możliwą decyzję.

  • Szybki czas reakcji – często ułamki sekundy decydują o tym, czy samolot bezpiecznie wyląduje na płycie lotniska, czy też lot skończy się tragicznie. Między innymi dlatego tak dużą uwagę podczas egzaminów przykłada się do szybkości czasu reakcji pilota.

  • Komunikatywność – pilot w powietrzu musi współpracować z całym zespołem ludzi, Są to przede wszystkim członkowie ekipy, ale również pasażerowie, czy też obsługa lotniska. Dd sprawności komunikacji zależy w wielu przypadkach bezpieczeństwo samego lotu.

Praca w Koszalinie – zobacz oferty!

Przydadzą się również wiedza techniczna oraz doskonała znajomość języka angielskiego. Pilot powinien być również w dobrej kondycji fizycznej – podczas badań lekarskich sprawdzane będzie zdrowie jego kręgosłupa, oczu oraz płuc.

Polecane

Bilety lotnicze dla każdego i na każdą porę!

euro

6 pomysłów na urozmaicenie wyjazdu integracyjnego

redakcja serwisu

Wakacje na Krecie – dlaczego warto na nie postawić w 2022 roku?

redakcja serwisu

Zostaw komenatrz