Wakacje

Wakacje w Bułgarii

Wakacje Last minute w Bułgarii

 

Wakacje Last minute w BułgariiDla polskich turystów Bułgaria stała się popularnym kierunkiem turystycznych wypraw. Choć kraj ten kojarzony jest głównie z pięknymi plażami, atrakcyjnym celem wycieczki są tutejsze miasta. Mają one swój niepowtarzalny charakter, mogą się też pochwalić ciekawymi zabytkami. Aby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić Sofię.

Sofia i jej dzieje

Sofia to jedno z najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Bułgaria. W czasie wycieczki po jej terenie można spotkać się z cennymi zabytkami, które przypominają o wspaniałej przeszłości tego ośrodka miejskiego. Wiadomo, że już 5000 lat temu w miejscu obecnego miasta istniała tu tracka osada, znana jako Serdika. Z czasem powstała tu rzymska kolonia, która dała początek jednemu z najwspanialszych miast na Bałkanach.

Sofia i jej zabytki

Atrakcje turystyczne, z którymi można się spotkać w trakcie wycieczki po tym mieście, mają wyjątkowy charakter. W trakcie zwiedzania miasta koniecznie trzeba zajrzeć do bazyliki św. Zofii – pięknej budowli sakralnej, która przypomina o patronce miasta. W Sofii można też zobaczyć cerkiew Aleksandra Newskiego. To ciekawy przykład stylu neobizantyjskiego, a jednocześnie – największa cerkiew, jaką mogą się pochwalić Bałkany. W czasie wycieczki po Sofii warto też odwiedzić takie obiekty, jak cerkiew bojańska, synagoga sofijska oraz meczet Banija Baszi. Zabytki te są nie tylko ciekawymi przykładami dawnej architektury, ale i najlepszymi dowodami na to, jak wielokulturowym miastem jest Sofia.

Wakacje w Bułgarii – Nesebyr

W Bułgarii znajduje się piękne i ciekawe miasto o nazwie W Bułgarii znajduje się piękne i ciekawe miasto o nazwie Nesebyr. Turyści, którzy mają okazję odwiedzić tę miejscowość, nazywają je często miastem zaklętym w czasie. W tym bułgarskim miasteczku, malowniczo położonym nad Morzem Czarnym, zachowały się liczne zabytki przypominające o minionych epokach historycznych. Te żyzne i bogate ziemie od zamierzchłych czasów odwiedzali kolonizatorzy oraz różne plemiona, a każde z nich wywarło istotny wpływ na tutejszą kulturę. Wiadomo, że bywali tu Hellenowie a następnie koloniści rzymscy. Przybywali tu reprezentanci wędrownych ludów pochodzących z północy. Później pojawili się na tym terenie Turcy, Bułgarzy oraz mieszkańcy Bizancjum. Wiadomo, że przez pewien czas mieszkali tu również Trakowie, znani z wyrobów ceramicznych oraz produkcji złotych przedmiotów. Swą obecność szczególnie mocno zaakcentowali Grecy, którzy w VI wieku p. n.e. założyli tu kolonię oraz port handlowy. Ruiny świątyń oraz kamiennych murów przypominają o czasach rzymskich.

W obecnej zabudowie miasteczka dominują niewielkie domy z XVIII oraz XIX wieku. Zazwyczaj mają one kamienny parter i drewniane piętro. W mieście zachowało się kilkanaście średniowiecznych cerkwi o charakterystycznych fasadach. Charakterystyczne są dla nich pasy białego kamienia oraz czerwonej cegły oraz ceramiczne rozety. Jedną z najsłynniejszych i najlepiej zachowanych jest Cerkiew Pantokratora z połowy XIV wieku, w której obecnie mieści się galeria sztuki. Warto obejrzeć również Nsebryjską Cerkiew Prawosławną – jedyną, w której do dziś odprawia się nabożeństwa.

Polecane

Jakie trzeba mieć kompetencje, aby zostać pilotem samolotu?

redakcja serwisu

Turcja dla podróżników – o czym warto pamiętać?

euro

Nie wystawianie się na kradzież to kwestia przygotowania

euro

Zostaw komenatrz