Wakacje

Grupowo czy pojedynczo?

paszport

Podróżować można nie tylko w różne miejsca, ale także na różne sposoby. Jednym z takich aspektów jest wybór czy chcemy podróżować indywidualnie czy raczej grupowo? I jak duża ewentualnie powinna być taka grupa?

Niezależnie jakiego wyboru dokonamy musimy mieć świadomość, że obie opcje mają swoje plusy i minusy. Jeżeli decydujemy się na samotną podróż mamy ten komfort, że nie jesteśmy od nikogo zależni, nie musimy dostosowywać naszych preferencji do czyichś. Odpada cały proces zgrywania (kiedy pojechać? Dokąd? Co chcemy zobaczyć? Wykupujemy posiłki czy sami gotujemy? Czy będziemy wstawać bardzo wcześnie czy też damy sobie czas na odpoczynek?), który przecież często przebiega bardzo burzliwie. Czasami nawet tak burzliwie, że już na tym etapie kończy się wspólne zwiedzania.

Przy samotnej podróży nie ma tego

Przy samotnej podróży nie ma tego. Sami wybieramy gdzie i kiedy pojedziemy, co zwiedzimy i jak długo będziemy spać. Nikt nas nie ogranicza i do niczego nie zmusza. Jesteśmy zdani tylko na siebie – i w pomyślnych i w niepomyślnych sytuacjach. I to jest główny minus indywidualnego podróżowania – nikt nam nie pomoże w potrzebie, nie zawsze będziemy mieć do kogo się odezwać, nikt nas nie pocieszy. Ten fakt będzie nam doskwierał w różnym stopniu, w zależności od długości wyjazdu. W podróży grupowej musimy liczyć się z preferencjami innych, szukać ciągłych kompromisów, ale zawsze mamy towarzyszy, na których możemy liczyć w kryzysowej sytuacji. Przyjaciele to jednak nie tylko wsparcie w trudnościach, to także pomnożona radość – przecież wesołą przygoda z kimś dzielona zyskuje na wartości. Po latach wciąż będzie można wspominać przeszłe zdarzenia, zaczynając od „a pamiętasz?”. Nie potrzeba jednak do tego całego tłumu osób, więc może warto wybrać kilkoro sprawdzonych znajomych i w doborowym towarzystwie zwiedzać świat!

Polecane

Wakacje na Krecie – dlaczego warto na nie postawić w 2022 roku?

redakcja serwisu

Atrakcje turystyczne i niska cena zachęcają Polaków do odwiedzenia Grecji

euro

Wyjazd we dwoje – na jaki hotel warto postawić?

redakcja serwisu

Zostaw komenatrz