Wakacje

Wycieczka w góry. O czym należy pamiętać?

gorskie wycieczki

Pierwszy wyjazd w góry to dla wielu osób ekscytujące przeżycie. Planując taki wypad, warto jednak zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy, aby być jak najlepiej przygotowanym na trudne i zmieniające się górskie warunki. Lista rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą na wycieczkę w góry, uzależniona jest od trudności szlaku oraz długości takiej wyprawy, a przede wszystkim pory roku. O czym jednak zawsze powinniśmy pamiętać, wybierając się w góry? Podpowiadamy.

Transport i zakwaterowanie a wycieczka w góry

Planując wycieczkę w góry, powinniśmy sporządzić nie tylko listę przedmiotów i ubrań, które należy ze sobą zabrać, ale również odpowiednio przygotować się do takiego wyjazdu pod względem logistycznym. Zastanówmy się, jakim środkiem transportu zamierzamy dotrzeć zarówno do miejscowości, w której się zatrzymamy, jak i na sam szlak. Wielu turystów w góry przyjeżdża własnym samochodem i również w rejon szlaku jedzie swoim autem. W takim przypadku jednak muszą wcześniej zapoznać się z mapą dostępnych w danym rejonie parkingów, które nierzadko, zwłaszcza w okresie letnim mogą być mocno przepełnione. Alternatywą dojazdu do miejsca, w którym rozpoczyna się szlak, jest podróż busem lub ewentualnie taksówką.

Żebyśmy zmęczeni po całodniowej wycieczce w górach mogli odpocząć w komfortowych warunkach, powinniśmy wcześniej zarezerwować również dobry hotel, taki jak Aries Zakopane. Po męczącej wyprawie istnieje duża szansa, że nie będziemy mieli siły na to, by wychodzić na miasto i szukać restauracji. Dlatego warto postawić na hotel, w którym już znajduje się taka restauracja.

Jakie ubrania zabrać na wycieczkę w góry?

Pakując się na wyjazd w góry, powinniśmy pamiętać o odpowiednim stroju. Powinien być on dopasowany do pory roku, a także warunków, w jakich zamierzamy zdobywać górskie szczyty. Pamiętajmy, że latem pogoda również bywa zmienna i bardzo często na początku szlaku panują przyjemne warunki, dlatego turyści zaczynają swoją wędrówkę w krótkich spodenkach i krótkich T-shirtach, lecz na szczycie temperatura może oscylować w okolicy kilku stopni. Z tego powodu zawsze warto mieć ze sobą kurtkę lub bluzę termoaktywną, nawet jeżeli planujemy wyjazd w góry latem.

W naszej walizce powinny znaleźć się T-shirty i inne ubrania, takie jak długie spodnie oraz krótkie spodenki, które będą przepuszczały wilgoć. Najlepiej postawić na odzież z materiałów termoaktywnych. Niezwykle istotne są również porządne buty do chodzenia po górach, które podtrzymują kostkę, są wodoodporne i jednocześnie przepuszczają powietrze, a także posiadają solidną podeszwę. Warto mieć ze sobą również plecak, w którym będziemy mieli wszystkie najważniejsze przedmioty.

Co zabrać w góry?

Wybierając się na wycieczkę w góry, powinniśmy nie tylko odpowiednio się ubrać i zadbać o dojazd na szlak, ale również spakować swój plecak i umieścić w nim wszystkie najważniejsze przedmioty, które mogą w istotny sposób wpłynąć na nasze bezpieczeństwo i komfort. Wśród nich można wymienić apteczkę turystyczną, mapę, dokumenty, w pełni naładowany telefon z aplikacją pogodową i mapami, a także krem z filtrem. Warto zabrać ze sobą również jedzenie, które pozwoli nam się posilić w trakcie wyprawy oraz wodę do picia.

Polecane

Niebezpieczeństwa czyhające na dawnych podróżników to ciekawy temat

euro

Dlaczego aquawakacje w parkach wodnych są tak popularne?

redakcja serwisu

Urlop w Chorwacji

euro

Zostaw komenatrz