Wakacje

Freediving, czyli sztuka nurkowania na bezdechu

freediving

Freediving to dyscyplina, która z roku na rok zdobywa coraz to większe rzesze fanów. Nic dziwnego, dostarcza na bowiem zarówno dobrej zabawy, jak i adrenaliny! Dlaczego warto spróbować? Gdzie znaleźć profesjonalny sprzęt do uprawiania freedivingu? Podpowiadamy poniżej!

Freediving — co to takiego?

Sport ten to sztuka nurkowania swobodnego, która po raz pierwszy pojawiła się w latach 20. poprzedniego wieku na południu Europy. Dziś dyscyplina ta uprawiana jest przez tysiące ludzi na całym świecie, w związku z czym również została określona szeregiem zasad, które należy przestrzegać. Najważniejszą z nich jest to, by nigdy, pod żadnym pozorem nie pływać samemu. Jest to bowiem nie tylko rozrywka, ale i sport, którego uprawianie wymaga obecności partnera.

Dlaczego warto spróbować tego sportu?

Freediving dostarcza dobre rozrywki oraz pomaga w rozwoju fizycznym, psychicznym oraz emocjonalnym. Wiele osób uprawiających ten sport przyznaje również, że pomaga on odpocząć oraz zrestartować się od życia w biegu i dużym mieście. Przynosi on spokoju ducha i ukojenia, w związku z czym jest tak uzależniający. Nic tak bowiem nie koi starganych nerwów, jak obserwowanie życia morskiego, które przepełnione jest harmonią. Freediving wpływa także na poprawę zdrowia i kondycji fizycznej. Naukowcy udowodnili bowiem, że tego rodzaju ćwiczenia hipoksyczne pomagają w ustabilizowaniu zdrowia psychicznego oraz w poprawie koncentracji.

Gdzie szukać sprzętu?

Jak każdy inny sport, freediving wymaga również posiadania odpowiedniego sprzętu. Wszystkie potrzebne akcesoria, w tym fajki do freedivingu można znaleźć na stronie internetowej sklepu Decathlon. Są to urządzenia wysokiej jakości, z których korzysta również wiele osób zajmujących się tym sportem zawodowo. Dostępne w tym sklepie fajki zapewnią Ci niczym nieograniczonego dostępu do tlenu — i to bez konieczności wynurzania się ponad powierzchnię wody. Dzięki nim freediving stanie się jeszcze bardziej przyjemny.

Dla kogo jest freediving?

Nurkowanie bezdechowe to sport, który może uprawiać prawie każdy. W tym sporcie ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo, dlatego jego uprawianie polecane jest przede wszystkim osobom pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Górna granica zależy jednak w znacznej mierze od sprawności fizycznej oraz stanu zdrowia osoby, która ją przekroczyła. Zdarza się bowiem, że wiele osób starszych radzi sobie o wiele lepiej niż nastolatkowie. W przypadku dzieci zaleca się jednak, by uprawiały ten sport pod okiem rodziców. Uprawiania freedivingu odradza się natomiast osobom z niewydolnością oddechową.

Freediving — jak zacząć?

Podstawy tego sportu można opanować zarówno na basenach miejskich, jeziorach, jak i innych, otwartych zbiornikach wodnych. Jeżeli chodzi jednak o umiejętności teoretyczne — najlepiej je posiąść w trakcie odbytego kursu (np. PADI). Zdobyta teoria sprawdzana jest w praktyce, np. poprzez opanowanie technik oddychania, zasad zachowania bezpieczeństwa w wodzie, czy technik pływania oraz nurkowania ze sprzętem.

Polecane

Atrakcje turystyczne i niska cena zachęcają Polaków do odwiedzenia Grecji

euro

Aktywność na urlopie kontra lenistwo – różne oczekiwania ludzi

euro

Grecja i jej wyspiarskie atrakcje

euro

Zostaw komenatrz